Metoda reducerii la unitate


metoda reducerii la unitate

Se dă următoarea problemă:

5 kg de mere costă 40 lei. Cât costă 7 kg de mere de aceeași calitate?

Cum se rezolvă problema prin metoda reducerii la unitate?

Pentru a rezolva această problemă prin metoda reducerii la unitate judecăm în felul următor: dacă 5 kg de mere costă 40 de lei, atunci 1 kg de mere costă de 5 ori mai puțin, adică 8 lei. Dacă 1 kg de mere costă 8 lei, atunci 7 kg de mere costă de 7 ori mai mult, adică 56 lei.

Rezolvarea se poate face scriind astfel:

5 kg .................... 40 lei
7 kg .................... x lei
_____________________________________
5 kg .................... 40 lei
1 kg .................... 40 : 5 = 8 lei
7 kg .................... 7 • 8 = 56 lei

persoane au considerat acest articol util. Votează dacă ți-a fost de ajutor.