Conjugarea verbelor a vrea și a voi


Conjugarea verbelor a vrea și a voi

conjugarea verbelor a vrea și a voi

Modurile personale

Modul indicativ

PrezentImperfectPerfect simplu
Eu vreau - Eu voiesc
Tu vrei - Tu voiești
El/ Ea vrea - El/ Ea voiește
Noi vrem - Noi voim
Voi vreți - Voi voiți
Ei/ Ele vor - Ei/ Ele voiesc
Eu vream - Eu voiam
Tu vreai - Tu voiai
El/ Ea vrea - El/ Ea voia
Noi vream - Noi voiam
Voi vreați - Voi voiați
Ei/ Ele vreau - Ei/ Ele voiau
Eu vrui - Eu voii
Tu vruși - Tu voiși
El/ Ea vru - El/ Ea voi
Noi vrurăm - Noi voirăm
Voi vrurăți - Voi voirăți
Ei/ Ele vrură - Ei/ Ele voiră
Perfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Eu am vrut - Eu am voit
Tu ai vrut - Tu ai voit
El/ Ea a vrut - El/ Ea a voit
Noi am vrut - Noi am voit
Voi ați vrut - Voi ați voit
Ei/ Ele au vrut - Ei/ Ele au voit
Eu vrusesem - Eu voisem
Tu vruseseși - Tu voiseși
El/ Ea vrusese - El/ Ea voise
Noi vruseserăm - Noi voiserăm
Voi vruseserăți- Voi voiserăți
Ei/ Ele vruseseră - Ei/ Ele voiseră
Eu voi vrea - Eu voi voi
Tu vei vrea - Tu vei voi
El/ Ea va vrea - El/ Ea va voi
Noi vom vrea - Noi vom voi
Voi veți vrea- Voi veți voi
Ei/ Ele vor vrea - Ei/ Ele vor voi
Eu voi fi vrut - Eu voi fi voit
Tu vei fi vrut - Tu vei fi voit
El/ Ea va fi vrut - El/ Ea va fi voit
Noi vom fi vrut - Noi vom fi voit
Voi veți fi vrut- Voi veți fi voit
Ei/ Ele vor fi vrut - Ei/ Ele vor fi voit

Modul conjunctiv

PrezentPerfect
Eu să vreau - Eu să voiesc
Tu să vrei - Tu să voiești
El/ Ea să vrea - El/ Ea să voiască
Noi să vrem - Noi să voim
Voi să vreți- Voi să voiți
Ei/ Ele să vrea - Ei/ Ele să voiască
Eu să fi vrut - Eu să fi voit
Tu să fi vrut - Tu să fi voit
El/ Ea să fi vrut - El/ Ea să fi voit
Noi să fi vrut - Noi să fi voit
Voi să fi vrut- Voi să fi voit
Ei/ Ele să fi vrut - Ei/ Ele să fi voit

Modul condițional-optativ

PrezentPerfect
Eu aș vrea - Eu aș voi
Tu ai vrea - Tu ai voi
El/ Ea ar vrea - El/ Ea ar voi
Noi am vrea - Noi am voi
Voi ați vrea- Voi ați voi
Ei/ Ele ar vrea - Ei/ Ele ar voi
Eu aș fi vrut - Eu aș fi voi
Tu ai fi vrut - Tu ai fi voit
El/ Ea ar fi vrut - El/ Ea ar fi voit
Noi am fi vrut - Noi am fi voit
Voi ați fi vrut- Voi ați fi voit
Ei/ Ele ar fi vrut - Ei/ Ele ar fi voit

Modul imperativ

Pozitiv
Voiește

Modurile nepersonale

Modul infinitiv

PrezentPerfect
a vrea - a voia fi vrut - a fi voit

Modul participiu

M.F.
Vrut
Vruți
Vrută
Vrute

Modul gerunziu

vrând - voind

Modul supin

(de) vrut - (de) voit

Sursa: Ion Popescu – Limba Română, Editura didactică și pedagogică București 1988 – Conjugarea verbelor a vrea și a voi

persoane au considerat acest articol util. Votează dacă ți-a fost de ajutor.